Rapid București a pierdut la o diferență de șase goluri prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor în fața campioanei en-titre, Vipers Kristiansand, scor 31-25 (18-12).

Rapid Bucuresti, echipa de handbal femininFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rapid București – Kristiansand 25-31 – Misiune imposibilă pentru calificarea în Final Four

Ajunse în sferturi după o calificare nesperată în fața celor de la Krim Ljubljana, elevele lui Kim Rasmussen nu au mai reușit miracolul în fața norvegienelor de la Kristiansand.

Încurajate de un public numeros, care a epuizat biletele în urmă cu o lună în doar jumătate de oră, rapidistele au încercat să țină piept deținătoarei Ligii Campionilor, dar la pauză s-au văzut conduse cu 18-12.

În repriza secundă, Rapid a reușit să se apropie la doar patru goluri de Kristiansand, dar finalul a adus aceeași diferență ca și la pauză, iar misiunea în retur devine una imposibilă.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Grozav (5 goluri), Buceschi (4), Ostase (3), Badea (2), Gutierrez Bermejo (2), Kassoma (2), Lopez (2), Polman (2).

Manșa retur va avea loc peste o săptămână în Norvegia.