Campionatul Mondial de Snooker continuă miercuri cu meciurile din sferturile de finală, iar duelul vedetă al zilei este cel dintre John Higgins și Mark Selby.

Mark SelbyFoto: George Wood / PA Images / Profimedia

Ronnie O'Sullivan, Mark Selby, John Higgins și Mark Allen joacă miercuri la CM de Snooker de la Crucible

După prima sesiune a partidei, Higgins și Selby se află la egalitate, scor 4-4. Veteranul scoțian (campion mondial în patru rânduri - 1998, 2007, 2009 și 2011) a avut un început mai limpede de meci, el reusind să se distanțeze la 3-0, iar mai apoi la 4-1.

Al doilea jucător al lumii, Selby a arătat încă o dată cât de bine evoluează atunci când este pus sub presiune, iar englezul a revenit spectaculos pentru a încheia prima sesiune la egalitate cu rivalul său. Mark a câștigat trofeul de la Crucible la edițiile din 2014, 2016, 2017 și 2021.

Tot egalitate este consemnată și în meciul dintre Mark Allen (locul 3 mondial) și Jones Jak (locul 52 în lume). Înainte de sesiunea decisivă scorul este 8-8.

Echilibrul este consemnat după prima sesiune și în disputa dintre Anthony McGill (locul 21 mondial) și Si Jiahui (locul 80, marea supriză de până acum de la Crucible). Tabela arată 4-4 în meciul dintre cei doi jucători.

În fine, Ronnie O'Sullivan îl conduce cu 10-6 pe Luca Brecel (al zecelea jucător al lumii) înainte de sesiunea decisivă de la Crucible.

Reamintim că în sferturi se joacă după sistemul „cel mai bun din 25 de frameuri”, adică primul la 13.

John Higgins - Mark Selby.

*CM de Snooker poate fi văzut în direct pe Eurosport.

Cum se joacă la Campionatul Mondial de Snooker

• În sferturi, regula este de „cel mai bun din 25 de frame-uri”.
  • În semifinale, învingătorul va fi stabilit după sistemul „cel mai bun din 33 de frame-uri”.
  • În fine, în marea finală câștigătorul va fi stabilit după „cel mai bun din 35 de frame-uri”.

Cum se va juca în finală

• Prima sesiune a finalei va avea 8 frame-uri. A doua sesiune va fi compusă din 9 frame-uri, a treia din 8 frame-uri. În fine, sesiunea finală va avea cel mult 10 frame-uri (se pot juca sau nu toate, în funcție de scorul de pe tabelă).