După ce miercuri a luat medalii de aur la probele de 50 de metri liber și 100 de metri spate, David Popovici a câștigat o nouă probă în cadrul Campionatelor Naționale de Înot de la Otopeni.

David PopoviciFoto: KEMPINAIRE Stéphane / AFP / Profimedia

David Popovici, aur și record național la proba de 50 de metri fluture

Dublu campion mondial și european la probele de 100 și 200 de metri liber, sportivul legitimat la CS Dinamo București își continuă parcursul de senzație de la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni.

David Popovici a terminat primul în proba de 50 de metri fluture și a reușit să bată recordul național. Sportivul în vârstă de 18 ani a terminat proba în 23.74 de secunde.

Podiumul a fost completat de Denis Laurean Popescu (23.95 de secunde ) și Andrei Mircea Anghel (24.40 de secunde).

La partea de serii, David Popovici a doborât recordul național (23.96 de secunde) care era deținut de Daniel Martin (24.09 de secunde), stabilit în 2019, la un concurs de la Barcelona.