Campioana Rapid București a reușit să învingă pe teren propriu Krim Ljubljana, scor 30-24, anulând avantajul de cinci goluri al slovenelor din prima manșă și s-a calificat în primele opt echipe ale lumii.

Rapid Bucuresti, echipa de handbal femininFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Rapid – Kristiansand, în sferturile Ligii Campionilor la handbal

În fața a peste 5.000 de spectatori care le-au încurajat pe tot parcursul partidei, rapidistele au reușit miracolul, după ce partida tur fusese pierdută cu scorul de 29-24.

Fetele antrenate de Kim Rasmussen (venit la echipă în urmă cu doar trei săptămâni în locul lui Carlos Viver) au început foarte bine meciul, iar la pauză Rapid conducea cu 12-8.

Deși au condus și la șapte goluri diferență, finalul a fost unul la limită, rapidistele au marcat de la 7 metri, iar slovenele au ratat inexplicabil la ultima fază.

Principalele marcatoare pentru echipa lui Kim Rasmussen au fost Polman 8 goluri, Grozav 6, Kanor 5 și Gutierrez Bermejo 4.

Ajunsă între primele opt echipe ale Europei, Rapid va întâlni în sferturile de finală campioana en-titre, formația norvegiană Vipers Kristiansand.

Prima partidă se va disputa la București pe 29/30 aprilie, iar returul în Norvegia pe 6/7 mai.