România a obținut două medalii de argint la Cupa Europei de aruncări, Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului) și Alin Firfirică (aruncarea discului) strălucind la competiția găzduită de Leiria (Portugalia).

Bianca GhelberFoto: ANDREJ ISAKOVIC / AFP / Profimedia

Cea mai bună aruncare a Biancăi a măsurat 71.52 metri.

Podiumul a fost completat de Sara Fantini (aur, 73.26m, italianca este lideră mondială în acest sezon) și daneza Katrine Jacobsen (bronz, 71.08m).

Tot duminică, la aruncarea suliţei, Denis Both s-a clasat pe locul 6, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului (73.59m).

Prima medalie a României a fost cucerită sâmbătă de Alin Firfirică, la aruncarea discului, „tricolorul” reușind cea mai bună performanţă personală a sezonului: 63.78m.

Slovenul Kristjan Ceh a cucerit aurul (68.30m, cea mai bună performanţă mondială a anului), iar croatul Martin Markovic a obţinut bronzul (62.20m).

România a fost reprezentată de opt sportivi la competiţia de seniori şi tineret, din Portugalia. La start s-au aflat peste 300 de sportivi din 40 de ţări.

În 2022, România a obţinut medalia de aur la suliţă (Alexandru Novac), scrie News.ro.