Claudia Mihaela Bobocea s-a calificat în finala probei de 1.500 metri, vineri, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul, sportiva noastră fiind înregistrată cu cel mai bun timp din serii.

Claudia BoboceaFoto: Yasin AKGUL / AFP / Profimedia

Bobocea a fost cronometrată cu timpul de 4 min 07 sec 63/100, cel mai bun al său din acest sezon.

Cealaltă reprezentantă a României în această probă, Lenuţa Petronela Simiuc, a ocupat ultimul loc în serii (21), cu 4 min 29 sec 07/100, scrie Agerpres.

Finala la 1.500 m este programată sâmbătă seara, la ora 19:00 (ora României).

Şi Gabriel Bitan a prins finala la săritura în lungime, cu 8,03 metri (season best), a treia performanţă din calificări, după suedezul Thobias Montler (8,14 m) şi grecul Miltiadis Tentoglou (8,03 m), campionul olimpic en titre. Finala se va desfăşura duminică (ora 09:12).

Elena Andreea Taloş s-a clasat doar a 13-a la triplusalt (13,39 m) şi a ratat calificarea în finala de opt.

Nici Mihai Dringo şi Robert Parge nu au reuşit să se califice în finala probei de 400 m. Dringo a fost înregistrat cu al 19-lea timp din serii (47 sec 06/100), iar Parge a fost penultimul (24 - 49 sec 67/100).

Daniela Stanciu reuşise joi seara calificarea în finala probei de săritură în înălţime şi se va bate pentru medalie duminică (09:20).

România participă cu 14 sportivi, şapte fete şi şapte băieţi, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul (2-5 martie), care reunesc 593 de atleţi din 47 de ţări, 301 la masculin şi 292 în feminin.

La ultima ediţie de la Torun (2021), cea mai bună performanţă a fost realizată de Daniela Stanciu, locul cinci la săritura în înălţime.