CSM București a învins luni Rapid București și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, după o primă repriză dominată de jucătoarele feroviare.

Cristina NeaguFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

CSM – Rapid 31-24, în optimile Cupei României la handbal feminin

CSM Bucureşti s-a impus cu scorul de 31-24 (13-14), în Sala Polivalentă, în care ambele galerii şi-au încurajat frenetic favoritele.

Rapid a dominat copios prima repriză, în faţa unei adversare de nerecunoscut, dar CSM şi-a luat revanşa în actul secund, în care campioana nu a mai găsit antidot şi a marcat doar un gol în 15 minute după pauză, conform News.ro.

Noua confruntare dintre campioana Rapid Bucureşti şi vicecampioana CSM Bucureşti a fost tranşată de echipa Cristinei Neagu, care este prima calificată în sferturile Cupei României.

Arntzen, cu 8 goluri, pentru CSM, respectiv Buceschi, cu 6, pentru Rapid, au fost principalele marcatoare. Jucătoarea meciului a fost însă portarul vicecampioanei, Marie Davidsen, cu 15 parade reuşite.

Meciurile din sferturile de finală ar urma să aibă loc în 9 martie, iar Turneul Final Four în 20-21 mai.

În 2022, Cupa României a fost câştigată de CSM Bucureşti, după finala cu SCM Rm. Vâlcea, scor 34-26.