​CSM București a terminat pe locul al doilea în Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a pierdut pe terenul echipei Krim Ljubljana, scor 28-26, în ultima etapă.

Cristina NeaguFoto: Inquam Photos / Bogdan-Ioan Buda

CSM București, duel cu Esbjerg sau Brest în sferturile Ligii Campionilor

„Tigroaicele” aveau nevoie de victorie în Slovenia, dar au condus doar la finalul primei reprize și la începutul părții secunde.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Stanko şi Radicevic (câte 7 goluri) pentru Krim, respectiv Neagu (6 goluri) pentru CSM.

• Calificată direct în sferturile competiției, CSM București va juca împotriva câștigătoarei dintre Esbjerg și Brest Bretagne.
  • Grație succesului de duminică, Krim Ljubljana a urcat pe locul 5 în Grupa A și va juca în play-off-ul pentru sferturi cu Rapid București. Învingătoarea va da în sferturi peste Vipers Kristiansand (deținătoarea trofeului).
  • Cristina Neagu a ajuns la 1.015 goluri marcate în Liga Campionilor și ocupă locul 3 în clasamentul golgheterilor all-time, după Jovanka Radicevic (1.057) și Anita Gorbicz (1.016 goluri).
  • Turneul Final 4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

2. CSM București (439-386) 22

3. Odense Handbold (373-345) 16 (-1 meci)

4. Ferencvaros (379-349) 13 (-1 meci)

5. Krim Ljubljana (399-405) 12

6. Brest Bretagne (377-378) 12

7. SG BBM Bietigheim (432-388) 12

8. Banik Most (347-578) 0.

La egalitate de puncte, departajarea se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.