Valentin Creţu, în vârstă de 34 de ani, a cucerit vineri medalia de aur la Cupa Națiunilor la Sanie, competiție care se desfășoară la Winterberg (Germania).

Valentin CretuFoto: Steffen Proessdorf / imago sportfotodienst / Profimedia

Valentin Crețu, medalie de aur la Cupa Națiunilor la Sanie

La întrecere au luat parte 20 de concurenți.

„Experienţa şi determinarea şi-au spus cuvântul, iar Valentin Creţu a stăpânit perfect sania şi a înregistrat coborârea cu cel mai bun timp, surclasând sportivi din naţiuni puternice în acesta ramură sportivă.

Astfel, Valentin Creţu a adus aurul pentru Româna, în timp ce Florian Mueller din Germania s-a clasat pe locul 2, iar Jonathan Eric Gustafson din USA a ocupat locul”, transmite FR Bob şi Sanie.

Valentin Creţu, legitimat la CSO Sinaia, practică această ramură sportivă de 23 de ani.

„Se împlinesc anul acesta 23 de ani de când am făcut prima coborâre cu sania. Când sunt întrebat cât am muncit pentru un rezultat, fie după o medalie la Campionatul Naţional sau o medalie internaţională sau o calificare la Jocurile Olimpice, îmi vine greu sa spun o durata exactă de timp.

Şi asta pentru că atunci când am început acest sport mi-am dorit să devin cel mai bun.

Consider ca am muncit pentru acest rezultat din prima clipa în care m-am urcat pe sanie la pârtia de la Sinaia” - Valentin Creţu.