Rapid București a ratat șansa de a se califica direct în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a pierdut duelul cu liderul grupei Metz, scor 36-34.

Rapid Bucuresti in Liga Campionilor la handbal femininFoto: Claus Fisker / AFP / Profimedia

Rapid este calificată în optimi - Campioanele vor primi vizita celor de la Lokomotiv Zagreb în ultimul meci din grupă

Deși fetele antrenate de Carlos Viver au obținut o remiză în meciul de la București (32-32), franțuzoaicele de la Metz au controlat în mare parte partida, mai ales în prima repriză când au intrat la cabine cu un avantaj de 3 goluri.

În partea secundă, giuleștencele au forțat revenirea, însă în niciun moment nu au reușit să restabilească măcar egalitatea pe tabelă.

Echipa din Hexagon a fost cu un pas înaintea campioanei României, care trebuie să se mulțumească cu calificarea în optimi.