Danemarca a cucerit din nou Campionatul Mondial de handbal masculin, după ce a învins Franța în finala de la Stockholm, ajungând la trei titluri consecutive.

Danemarca si-a aparat titlul de campioana mondiala la handbal masculinFoto: Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia

Danemarca – Franța 34-29, în finala CM de handbal masculin

Danezii antrenați de Nikolaj Jacobsen s-au impus cu scorul de 34 la 29, după ce la pauză diferența a fost de un singur gol, 16-15.

Francezii au ținut ritmul până după jumătatea reprizei secunde, când Danemarca s-a distanțat și a reușit să câștige la o diferență de cinci goluri.

În semifinale, identice cu cele de la ediţiile din 2011 şi 2021, Danemarca - Spania 26-23 şi Franţa - Suedia 31-26.

Danemarca cucerește cel de-al treilea titlu mondial consecutiv, după victoriile din 2019 și 2021.

În finala mică a Campionatului Mondial de handbal masculin din Polonia și Suedia, Spania s-a impus în chiar fața uneia dintre gazde, Suedia, scor 39-36.