Sâmbătă, atletul român Gabriel Bitan a ieșit campion la proba de săritură în lungime, în cadrul reuniunii de sală din Manchester.

Saritura in lungimeFoto: IMAGO / imago sportfotodienst / Profimedia

Gabriel Bitan i-a învins pe Reynold Banigo şi Alex Farquharson

În lupta pentru prima poziție, sportivul român s-a duelat cu Reynold Banigo şi Alex Farquharson și a înregistrat o săritură de 7.73 metri.

Podiumul a fost completat de Reynold Banigo (7.73 metri) şi Alex Farquharson (7.66 metri).

În cadrul probei de 400 de metri masculin, Mihai Sorin Dringo s-a clasat pe locul secund în a treia finală a probei (47.43 de secunde) și a fost depășit doar de olandezul Isayah Boers (47.43 de secunde).

Prima finală a fost câştigată de portughezul Mauro Pereira (47.64 de secunde), iar a doua de britanicul Lee Thompson (47.01 de secunde).

Atleta Claudia Prisecaru a ratat podiumul la proba de 3.000 de metri. Jennifer Nesbitt a câștigat proba (9:03.88 minute), iar podiumul a fost completat de Eloise Walker (9:06.32 minute) şi de elena Anastasia Marinakou (9:07.49 minute).

La Kladno (Cehia), tot în cursul zilei de sâmbătă, Rareş Andrei Toader a încheiat pe locul patru proba de aruncare a greutăţii, cu 20,44 metri. Victoria i-a revenit cehului Tomas Stanek (21,69 metri), urmat de egipteanul Mohamed Magdi Hamza (20,55 metri) şi de bosniacul Mesud Pezer (20,49 metri).

La reuniunea de la Karlsruhe (Germania) ce a avut loc vineri, Alina Rotaru-Kottmann a terminat pe locul 6 la săritura în lungime, cu 6,39 metri. Sârboaica Ivana Vuleta a câştigat concursul cu 6,76 metri, fiind urmată de Agate De Sousa (Sao Tome & Principe), cu 6,66 metri, şi germanca Maryse Luzolo, cu 6,62 metri. (Agerpres)