Rapid Bucureşti, campioana României la handbal feminin, a trecut fără emoții de formaţia Kastamonu, scor 28-22 (15-13), într-un meci disputat în Sala Polivalentă, duminică, în etapa a 12-a din grupa B a Ligii Campionilor.

Suporterii echipei de handbal feminin Rapid BucurestiFoto: Inquam Photos / George Călin

Rapid București a învins pe Kastamonu și visează la sferturile Ligii Campionilor

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Polman (6 goluri) și Buceschi (5), în timp ce de la Kastamonu s-a remarcat Chebbah (5 reușite).

Rapid Bucureşti va disputa următorul meci în 4 februarie, în deplasare, cu liderul Metz.

Grupa B, rezultate etapa a 12-a

Buducsnot - Lokomotiva Zagreb 25-18

Metz Handball - Gyor ETO 29-28

Rapid București - Kastamonu 28-22

Storhamar - Team Esbjerg 25-34.

Rezultatele obținute de Rapid în Grupa B: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 și 28-22 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 şi 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

De știut:

• Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.
  • Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.
  • Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.