​​Franţa, Suedia şi Spania sunt primele trei echipe care s-au calificat, vineri, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia şi Polonia, transmite AFP.

Franta, echipa nationala de handbal masculinFoto: Mateusz Januszek / Zuma Press / Profimedia

Franța, Suedia și Spania, în sferturile CM de handbal masculin 2023

La Cracovia, Franţa şi Spania se vor înfrunta duminică într-un meci având ca miză câştigarea grupei, după ce vineri şi-au continuat parcursul fără greşeală.

Franţa, campioana olimpică en titre, a câştigat la pas meciul cu Iranul, 41-29, în timp ce ibericii au trecut de Slovenia cu 31-26, după ce la pauză scorul a fost egal, 15-15.

Suedia, campioana europeană en titre şi una dintre echipele gazdă, a dispus de Islanda cu 35-30, la Goteborg, condusă de Lucas Pellas (8 goluri) şi Niclas Ekberg (6). Islanda păstrează o şansă de calificare, dar are nevoie să învingă Brazilia şi ca Ungaria să piardă cu Insulele Capului Verde.

Ungaria a întrecut Brazilia cu 28-25, după 14-14 la pauză, centrul Joao Pedro Silva (CS Dinamo Bucureşti) înscriind un singur gol pentru sud-americani.

Portugalia va trebui să învingă Suedia pentru a se califica în sferturi, dar pot accede şi cu un egal, în funcţie de celelalte rezultate.

6. Insulele Capului Verde 0

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct, informează Agerpres.