Încoronat campion european și mondial în probele de 100 și 200 m liber, înotătorul român David Popovici a fost ales cel mai bun sportiv din Balcani în 2022, top în care i-a devansat pe tenismenul sârb Novak Djokovic și pe fotbalistul croat Luka Modric.

David PopoviciFoto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia

David Popovici, cel mai bun sportiv din Balcani în 2022

Popovici a acumulat 64 de puncte în cadrul anchetei organizate de agenţia bulgară BTA şi la care au luat parte agenţiile de ştiri din regiune.

Pe locul al doilea s-a clasat Novak Djokovic (61 de puncte), care a câştigat în acest an titlul la Wimbledon, dar şi Turneul Campionilor. Sârbul a ieşit învingător în ancheta BTA de şapte ori.

Luka Modric (48 de puncte), laureat al anchetei BTA în 2018, a cucerit trofeul Ligii Campionilor şi titlul de campion în Spania cu Real Madrid, precum şi bronzul cu naţionala Croaţiei la Cupa Mondială din Qatar.

Pe locul 13, cu 10 puncte, s-a clasat canotoarea Simona Radiş, dublă campioană europeană şi mondială în acest an, în timp ce canoistul Cătălin Chirilă, campion european şi mondial, s-a clasat pe 33, cu 3 puncte, scrie Agerpres.

La ancheta au participat următoarele agenţii de presă: AGERPRES (România), AA (Turcia), ANA-MPA (Grecia), ATA (Albania), BTA (Bulgaria), FENA (Bosnia-Herţegovina), HINA (Croaţia), MIA (Macedonia de Nord), MINA (Muntenegru) şi TANJUG (Serbia).

37. Yasemin Adar (Turcia/lupte) 1.

Pe lista sportivilor cu performanţe în anul care se încheie au mai figurat canotorii Ionela-Livia Cozmiuc, Sergiu Vasile Bejan, Marius Vasile Cozmiuc, halterofila Loredana Toma, gimnastele Sabrina Voinea, Amalia Puflea, atleta Bianca Florentina Ghelber, luptătorii Nicu Ojog, Andreea Ana, săritorul în apă Constantin Popovici, pugiliştii Lăcrămioara Perijoc şi Andrei Arădoaie, toţi medaliaţi la Europene şi/sau Mondiale.