CSM Bucureşti, vicecampioana României la handbal feminin, a trecut de formaţia Ferencvaros, scor 30-24, în etapa a şaptea din grupa A a Ligii Campionilor.

Cristina NeaguFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Echipa din Ungaria a condus cu 11-10 la pauză, dar „tigroaicele” au controlat jocul în repriza secundă.

Cristina Neagu a înscris 13 goluri în meciul din Sala Polivalentă. De la Ferencvaros s-a remarcat Malestein (5 reuşite).

În poarta celor de la CSM, Marie Davidsen a avut 13 intervenţii.

Grupa A, rezultate etapa a șaptea

Banik Most vs Vipers Kristiansand 21-43

Krim Ljubljana vs Odense 23-29

CSM București vs Ferencvaros 30-24

SG BBM Bietigheim vs Brest Bretagne 25-25.

8. Banik Most (173-289) 0.

În primele dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut rezultatele: 30-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 cu SG BBM Bietigheim, 31-27 cu Odense Handold, 40-25 cu DHK Banik Most şi 29-35 cu Vipers, scrie News.ro.

De știut:

• Următorul meci pentru CSM Bucureşti va fi returul cu Ferencvaros, în 10 decembrie.
  • Cristina Neagu a adunat 963 de goluri în Liga Campionilor și se află pe locul 3 în clasamentul golgeterilor all-time, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978).
  • Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.