Franța nu a dezamăgit și a câștigat al patrulea meci consecutiv la Campionatul European de Handbal. De această dată, victimă i-a fost selecționata Muntenegrului (27-19).

Nationala de handbal feminin a FranteiFoto: JB Autissier / Panoramic / Profimedia

Franțuzoaicele nu au avut emoții și s-au desprins serios în repriza a doua, când au luat un avans liniștitor.

În celălalt meci al grupei, Olanda și Spania au terminat la egalitate (29-29), rezultat care avantajează naționala condusă de Florentin Pera, în economia calificării în faza semifinalelor.

Ibericele au condus la pauză la două goluri, dar s-au lovit de insistența batavelor, care au controlat partea secundă a jocului, reușind în cele din urmă să smulgă o remiză.

Calculele calificării pentru România

Naționala României va juca marți (15 noiembrie, ora 19) cu selecționata din Muntenegru, iar miercuri (16 noiembrie, ora 16:30), războinicile lui Pera vor înfrunta Germania.

În urma rezultatelor de duminică, tricolorele sunt la mâna lor, iar cu două victorii acestea vor ajunge printre cele mai bune patru echipe din Europa.