Premieră istorică într-un meci amical de rugby, disputat sâmbătă între Italia și Australia. „Squadra Azzurra” s-a impus la Florența, scor 28-27.

Italia, victorie mare cu AustraliaFoto: Filippo MONTEFORTE / AFP / Profimedia

Crește presiunea pentru selecționerul echipei naționale de rugby a Australiei, Dave Rennie, cu 10 luni înaintea Cupei Mondiale din Franța.

Australienii au suferit al 8-lea eșec din acest an în partidele amicale și au pierdut pentru prima oară în istorie împotriva Italiei.

Italia, primul succes din istorie cu Australia

După numirea selecţionerului neozeelandez Kieran Crowley, Italia a crescut mult în joc, iar asta o arată și rezultatul obținut sâmbătă la Florența.

Italia, care a învins și naționala României în luna iulie, scor 45-13, s-a bazat foarte mult pe eseurile lui Pierre Bruno (minutul 18) şi Ange Capuozzo (minutele 25 și 64).

De asemenea, Tommaso Allan a transformat și el două dintre eseurile gazdelor, iar la ultima fază, Lolesio nu a reușit să transforme o lovitură de pedeapsă.

De 19 ori s-au întâlnit Australia și Italia până în prezent.

În urmă cu o săptămână, Italia a învins categoric și Samoa, scor 49-17.