David Popovici a cucerit încă o medalie de aur la Campionatul Naţional de înot în bazin scurt, competiţie care se desfăşoară la Otopeni. Elevul lui Adrian Rădulescu s-a impus vineri în proba de 200 m liber.

David PopoviciFoto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia

Sportivul legitimat la CS Dinamo s-a impus cu timpul de 1:43.06.

Podiumul a fost completat de Mihai Gergely (CSM Cluj Napoca, 1:46.58) și Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti, 1:49.08).

Joi, Popovici a obținut aurul la 100 m liber, cu timpul 46.62 (record naţional).

David Popovici, programul participărilor la CN de înot în bazin scurt

Sâmbătă, 12 noiembrie - 100 mixt

Duminică, 13 noiembrie - 400 liber

Cât costă biletele de acces

Tichetele de acces au prețuri cuprinse între 5 și 25 de lei.

Sesiunea de dimineață (9.00-12.30)

Copii până în 14 ani – 5 lei;

Adulți și copii peste 14 ani – 10 lei;

Sesiunea de seară (17.30 -20.30)

Copii până în 14 ani – 10 lei;

Adulți și copii peste 14 ani – 25 lei.

Concursul este transmis și LIVE pe pagina oficială de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

• Pentru sportivii din loturile naționale, competiția în bazin scurt, de 25 metri, reprezintă o ultimă verificare înaintea Mondialelor în bazin scurt de luna viitoare, din Australia.