Naționala Croației, care a terminat pe locul trei la ediția din 2020 a Campionatului European de handbal, a obținut doar o remiză în fața debutantei Elveția, scor 26-26, dar s-a calificat în Grupele Principale.

Echipa nationala de handbal feminin a CroatieiFoto: Igor Kupljenik/MI-PRESS / Shutterstock Editorial / Profimedia

Croația, remiză cu Elveția la CE Handbal Feminin

Croația s-a desprins de mai multe ori la patru goluri diferență în repriza secundă, dar Elveția a revenit spectaculos și conducea cu 26-24 cu două minute înainte de terminarea partidei. Rezultatul final a fost stabilit de Katarina Pavlovic, care a înscris două goluri.

Chiar dacă ar fi pierdut în fața Elveției, Croația ar fi mers mai departe. Cele două s-ar fi aflat la egalitate de puncte cu Ungaria, iar Elveția ar fi avut cel mai slab golaveraj.

De știut:

• Primele trei clasate din fiecare grupă vor obține calificarea în Grupele Principale (10-16 noiembrie), fază a competiției în care merg doar cu punctele câștigate împotriva celorlalte echipe calificate.
  • Naționalele clasate pe primele două locuri din Grupele Principale se vor întâlni în semifinale, încrucișat (locul 1 din GP1 vs locul 2 din GP2 / locul 2 din GP1 vs locul 1 din GP2).
  • Finalele pentru medalii se vor juca pe 20 noiembrie 2022.