Selecționata Spaniei a pierdut surprinzător în fața Poloniei, scor 21-22, și ocupă ultima poziție în Grupa D a Campionatului European de handbal feminin.

Spania, invinsa de Polonia la CE Handbal femininFoto: SAVO PRELEVIC / AFP / Profimedia

Spania, învinsă de Polonia la CE Handbal Feminin

Vicecampioana mondială din 2019 a condus cu 20-16, dar Polonia a revenit spectaculos și a obținut victoria, după ce a înscris șase goluri la rând. Ibericele au redus din diferență, dar nu au mai putut egala.

Spania se va duela pentru un loc în Grupele Principale cu Germania, care s-a înclinat în fața reprezentativei din Muntenegru, dar a învins Polonia în prima etapă.

4. Spania (44-52) 0.

• Primele trei clasate din fiecare grupă vor obține calificarea în Grupele Principale (10-16 noiembrie), fază a competiției în care merg doar cu punctele câștigate împotriva celorlalte echipe calificate.
  • Naționalele clasate pe primele două locuri din Grupele Principale se vor întâlni în semifinale, încrucișat (locul 1 din GP1 vs locul 2 din GP2 / locul 2 din GP1 vs locul 1 din GP2).
  • Finalele pentru medalii se vor juca pe 20 noiembrie 2022.