​Gabriel Burtanete a ocupat locul 4 în finala probei de sărituri, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică. România pleacă fără medalie de la competiția de la Liverpool.

Gabriel BurtaneteFoto: Paul ELLIS / AFP / Profimedia

Burtanete a fost notat cu 14.666 la prima săritură şi cu 14.400 la cea de-a doua, pentru o medie de 14.533 puncte, cu care s-a clasat pe locul 4.

În calificări a avut a treia notă la sărituri (14.633).

Medalia de aur a revenit sportivului Artur Davtyan (Armenia, 15.050 puncte), urmat pe podium de Carlos Edriel Yulo (Filipine, 14.950) şi de Igor Radivilov (Ucraina, 14.733).

Gabriel Burtanete a evoluat şi în finală la individual-compus, în care s-a clasat pe locul 23. România a mai avut reprezentare în finale doar la feminin individual-compus, prin Ana Bărbosu (locul 20), scrie News.ro.

Evenimentul de la Liverpool se încheie duminică, zi în care sunt programate ultimele finale pe aparate, la bârnă şi sol (feminin), respectiv paralele şi bară fixă (masculin).

La cea de-a 51-a ediţie a Campionatelor Mondiale s-au înscris peste 400 de sportivi în M&S Bank Arena din Liverpool.