Susținerea primită din partea fanilor nu a fost de ajuns: chiar dacă atmosfera din Sala Polivalentă a fost una senzațională, Dinamo București, campioana României la handbal masculin, a fost învinsă de PSG, scor 35-29, în al cincilea meci din grupa A a Ligii Campionilor.

Xavi PascualFoto: Alex Nicodim / Sipa Press / Profimedia

Cel mai bun marcator al lui Dinamo a fost Akimenko (8 goluri), în timp ce Prandi (9 reușite) s-a remarcat de la PSG.

În etapa următoare, Dinamo va juca pe terenul echipei HC Zagreb, în 2 noiembrie.

Liga Campionilor - Grupa A, etapa 5

Dinamo București vs PSG 29-35

HC Zagreb - Wisla Plock 26-26

Veszprem HC - SC Magdeburg / joi, 19:45

FC Porto - GOG / joi, 21:45.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a pierdut cu SC Magdeburg (28-30) şi cu Veszprem HC (30-33), a remizat cu GOG (38-38) şi a învins FC Porto (32-27).

8. FC Porto (101-123) 0 / 4.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.