Dinamo Bucureşti, campioana României la handbal masculin, a pierdut pe terenul echipei Veszprem, scor 33-30, în etapa a treia din grupa A a Ligii Campionilor.

Dinamo, invinsa de Veszprem in Liga CampionilorFoto: Boglarka Bodnar / AP / Profimedia

„Dulăii” au condus pe toată durata primei reprize, s-au desprins chiar și la patru goluri, iar la pauză tabela arăta 17-15 în favoarea trupei lui Xavi Pascual.

Gazdele au reușit să închidă poarta în primele șapte minute ale reprizei secunde, au trecut în față și au obținut până la urmă victoria.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Kasparek 7 goluri, Akimenko 7, Kuduz 6, iar de la gazde s-au remarcat Fathy, Nenadic şi Lauge, cu câte 5 reuşite.

• La meciul de miercuri seară a fost prezent şi Petre Cozma, tatăl lui Marian Cozma, fost jucător al ambelor echipe. Veszprem HC a pregătit un moment special In Memoriam la începutul partidei, în aplauzele frenetice ale propriilor fani.
  • După această partidă, campioana României rămâne cu 1 punct în clasament, locul 6, înaintea celorlalte confruntări ale etapei. În primele meciuri din grupă, Dinamo a pierdut cu SC Magdeburg (28-30) şi a remizat cu GOG (38-38).
  • În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca pe teren propriu, în 5 octombrie, cu FC Porto.

8. FC Porto (74-91) 0 / 3.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior, scrie News.ro.