CSM București, vicecampioana României, a pus capăt unei serii incredibile de 58 de victorii consecutive a echipei germane Bietigheim. Cele două formații au terminat la egalitate, scor 28-28, în etapa a treia a Grupei a din Liga Campionilor.

Cristina NeaguFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bietigheim a început mai bine partida din Sala Polivalentă, a condus pe toată durata primei reprize și a înscris prima și în a doua parte a meciului (17-13).

Echipa lui Adrian Vasile a revenit spectaculos și a trecut în avantaj (23-21), dar a ratat ocazia de a se desprinde și campioana Germaniei a preluat din nou conducerea.

Bietigheim avea 28-26 cu un minut și jumătate înainte de finalul confruntării, dar „tigroaicele” s-au apărat bine și au înscris golul egalizator la ultima fază (28-28).

Principalele marcatoare pentru CSM au fost Cristina Neagu (8 goluri) şi Crina Pintea (6), iar de la Bietigheim s-au remarcat Kudlacz-Gloc și Mala (ambele cu câte 5).

• Echipa din Germania nu a mai pierdut nici un meci de peste un an și jumătate (ultima înfrângere, în martie 2021, cu Borussia Dortmund).
  • În primele două dispute ale grupei, CSM Bucureşti a obţinut victorii, 30-28 cu Krim Ljubljana şi 33-26 cu Brest Bretagne Handball.
  • Etapa a patra programează pentru CSM Bucureşti meciul în deplasare, în 9 octombrie, cu Odense Handball.