Campionul olimpic Eliud Kipchoge s-a impus duminică în maratonul de la Berlin și a stabilit un nou record mondial. Kenyanul a fost cronometrat în 2 h 01.09, scrie AFP.

Eliud KipchogeFoto: Andreas Gora / DPA / Profimedia

Precedentul record, de 2 h 01:39, îi aparţinea tot lui Kipchoge şi fusese stabilit în urmă cu patru ani şi tot la Berlin, fiind pentru a patra oară când kenyanul câştigă trofeul în capitala Germaniei.

Kipchoge este campion olimpic la Rio de Janeiro în 2016, şi Tokyo, în 2021.

El mai are în palmares o medalie olimpică de bronz la 5.000 m obţinută la JO de la Atena (2004) şi alta de argint pe aceeaşi distanţă, cucerită la Olimpiada din 2008 de la Beijing, unde cursa feminină de maraton s-a încheiat cu victoria româncei Constantina Diţă, scrie Agerpres.

Alergătorul kenyan a câştigat 14 dintre cele 16 curse de maraton la care a luat parte pe parcursul carierei sale, inclusiv cele două succese olimpice şi nouă titluri majore.

În întrecerea feminină de duminică de la Berlin, titlul i-a revenit etiopiencei Tigist Assefa, cronometrată în 2h15:37 (al treilea cel mai bun timp din istorie), urmată de kenyanca Rosemary Wanjiru (2h18:00) şi de o altă etiopiancă, Tigist Abayechew (2h18:03).