​CSM București s-a impus categoric pe terenul echipei Brest Bretagne, în a doua etapă din Liga Campionilor la handbal feminin (Grupa A), scor 33-26.

Cristina NeaguFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

După un început echilibrat de meci (6-6), elevele lui Adrian Vasile au început să se distanțeze, au condus cu 17-13 la pauză și au jucat mai bine decât adversarele și în repriza secundă.

Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Omoregie 6 goluri, Dembele, Aune, Pintea şi Zaadi, câte 4, iar pentru gazde s-a remarcat Jaukovic, cu 7 reuşite.

Evoluţia CSM Bucureşti a fost curajoasă, în condiţiile în care a adunat oboseală în deplasarea de peste 12 ore, echipa fiind nevoită să parcurgă, după zborul Bucureşti - Paris, circa 600 km cu autocarul, pe traseul Paris - Brest, din cauza unei greve a transportatorilor aerieni francezi, scrie News.ro.

În prima partidă din Grupa A, CSM Bucureşti a învins Krim Ljubljana, cu 30-28, astfel că are 4 puncte în clasament (se află la egalitate cu Bietigheim și Vipers Kristiansand).

CSM Bucureşti va disputa următoarul meci acasă, cu Bietigheim, în data de 25 septembrie.

Tot duminică, Rapid București a obținut o remiză importantă cu Metz, în Grupa B, scor 32-32.