Rapid București a reușit o revenire spectaculoasă contra echipei Metz, în a doua etapă din Liga Campionilor la handbal feminin (Grupa B). Conduse cu cinci goluri la pauză, campioanele României au fost aproape de victorie la ultima fază: meciul s-a încheiat la egalitate, scor 32-32.

Minge de handbalFoto: Anke Waelischmiller/Sven Simon / AFP / Profimedia

Echipa vizitatoare a început mai bine partida, iar Metz conducea la pauză cu 21-16.

Pas cu pas, Rapid a pus în scenă o revenire impresionantă, campioanele României ajungând să conducă pentru prima dată pe tabelă în minutul 58 (32-31).

S-a încheiat până la urmă 32-32, remiza obținută de giuleștence fiind una prețioasă: Metz a ocupat locul trei în ediția trecută a Ligii Campionilor.

Principalele marcatoare pentru Rapid au fost Buceschi şi Ostase, câte 5 goluri, iar de la Metz s-a remarcat de Paula, cu 11 reuşite.

În prima partidă din Grupa B, Rapid Bucureşti a învins Lokomotiva Zagreb, cu 31-27, astfel că are 3 puncte în clasament.

Rapid Bucureşti va disputa următoarul meci în deplasare, cu Kastamonu, în data de 25 septembrie.