​CSM Bucureşti, vicecampioana României la handbal feminin, s-a impus împotriva echipei Krim Ljubljana, scor 30-28 (17-19), în primul meci din Grupa A a Ligii Campionilor.

Cristina NeaguFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Zaadi 8 goluri, Neagu 5, Pintea 4, iar pentru Krim s-au remarcat Dmitrieva şi Radicevic, cu câte 9 reuşite.

Krim a condus cu 18-13 în prima repriză, dar CSM a revenit spectaculos în repriza secundă.

Liga Campionilor, s-au mai jucat în prima etapă din Grupa A

Vipers vs Brest 31-24

FTC Budapesta vs Odense 27-23

DHK Banik Most vs SG BBM Bietigheim 23-46.

CSM Bucureşti va juca următorul meci în deplasare, cu Brest Bretagne Handball, în 18 septembrie.

• Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După prima etapă, Neagu a adunat 915 goluri.
  • În grupa B, campioana Rapid Bucureşti a debutat şi ea cu victorie, 31-27 cu Lokomotiva Zagreb. Rapid Bucureşti va disputa următoarea partidă pe teren propriu, în 18 septembrie, cu Metz Handball.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.