România a încheiat Campionatul Mondial de Natație pentru juniori de la Lima (Peru) cu opt medalii: patru de aur, două de argint și două de bronz, terminând competiția pe locul patru în clasamentul pe medalii.

David PopoviciFoto: Gregorio Borgia / AP / Profimedia

România, rezultate extraordinare la Mondialele pentru juniori de la Lima

România a cucerit opt medalii la Campionatele Mondiale de la Lima:

• Aur la 200 m liber masculin (David Popovici)
  • Aur cu ștafeta masculină de 4x100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu)
  • Argint la 400 m liber masculin (Vlad Stancu)
  • Argint cu ștafeta mixtă de 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu)
  • Bronz la 800 m liber masculin (Vlad Stancu)

9. Africa de Sud 1 - 3 - 1

Cu toate acestea, SUA, Australia, Canada și China nu au participat la competiția de la Lima.

David Popovici, dublu campion european și mondial în vara lui 2022

Românul s-a impus la CM Natație juniori Peru în probele de 100 și 200 m liber, conducând și ștafeta masculină de 4x100 m liber spre aurul mondial.

David Popovici a cucerit și două medalii de aur la CE Natație de la Roma, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber, dar și în cea de 200 m liber.

Reamintim că în luna iunie a acestui an, David Popovici a făcut dubla la CM de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 și 200 m liber.

De-a lungul Campionatului Mondial de Natație un singur sportiv reușise să câștige probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție.

Se întâmpla în urmă cu 49 de ani, iar cel care bifa această performanță se numește Jim Montgomery (SUA - are în prezent 67 de ani). Ediția din acel an a competiției a fost găzduită de Belgrad.

S-ar putea să te intereseze și:

Legendarul Alexander Popov, întrebat dacă ar concura împotriva lui David Popovici - Răspunsul spectaculos oferit de multiplul campion olimpic

Senzaționalul David Popovici, văzut prin ochii fostului recordman la 100m liber: Este înfricoșător câte poate să îmbunătățească