Rebecca Diaconescu a obținut locul 4 în finala probei de 50 m spate din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație pentru juniori de la Lima (Peru).

Rebecca DiaconescuFoto: Facebook - FRNPM

Românca a terminat finala cu timpul de 28.94 secunde, la o distanţă mică de podium (00.01 secunde).

Podiumul probei a arătat astfel:

1. Lora Komoroczy (Ungaria) – 28.51 s

2. Aimi Nagaoka (Japonia) – 28.70 s

3. Sara Curtis (Italia) – 28.93 s.

Tot noaptea trecută, Bianca Costea s-a calificat în finală la 50 m liber, cu al doilea timp (25.43), iar Andra Gorecki s-a oprit în semifinale la 100 m fluture, clasându-se pe locul 13.

David Popovici, în finala probei de 100 m liber la CM Natație Juniori

David Popovici s-a calificat sâmbătă în finala probei de 100m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Natație pentru juniori, după ce a fost cel mai rapid înotător (cu timpul de 48.17) din semifinalele competiției de la Lima (Peru).

În ultimul act a ajuns și Patrick Sebastian Dinu, după ce sportivul nostru a terminat pe locul doi în prima semifinală (50.22 - al cincilea timp la general).

Marea finală de la 100 m liber va avea loc luni, 5 septembrie, de la ora 02:02 (ora României).

S-ar putea să te intereseze și:

Legendarul Alexander Popov, întrebat dacă ar concura împotriva lui David Popovici - Răspunsul spectaculos oferit de multiplul campion olimpic

Senzaționalul David Popovici, văzut prin ochii fostului recordman la 100m liber: Este înfricoșător câte poate să îmbunătățească