​Vlad Stancu a cucerit medalia de argint în proba de 400 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de Înot pentru Juniori, după ce a terminat pe locul al doilea în finala de la Lima.

Vlad StancuFoto: KEMPINAIRE Stéphane / AFP / Profimedia

Sportivul nostru a fost înregistrat cu timpul de 3:48.38. Vlad a fost întrecut doar de brazilianul Stephan Steverink (3:48.27), iar polonezul Krysztof Chmielewski (3:49.34) a obținut bronzul.

România, rezultate extraordinare la Mondialele pentru juniori de la Lima

A doua medalie a României la Campionatele Mondiale de la Lima a fost adusă de ștafeta masculină de 4x100 m liber. Condusă de David Popovici, echipa României a cucerit aurul.

De asemenea, Aissia Claudia Prisecariu (1:02.59 - al patrulea timp din semifinale) şi Rebecca Aimee Diaconescu (1:02.64 - a cincea performanță) s-au calificat în finala probei de 100 m spate (cursa pentru medalii va avea loc joi, de la ora 03:23).