Bernadette Szocs a obținut vineri calificarea în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul Campionatului European de tenis de masă de la Munchen.

Bernadette SzocsFoto: Pixsell photo & video agency / Alamy / Alamy / Profimedia

În optimi, Szocs a învins-o pe Ni Xia Lian (sportiva care reprezintă Luxemburg), scor 4-3 (0-11, 16-18, 9-11, 11-8, 11-8, 11-7, 16-14).

Condusă cu 3-0 la seturi, Szocs a reușit să revină, a egalat la 3 și a ratat trei mingi de meci la 10-7 în setul decisiv. Au urmat momente foarte tensionate, sportiva noastră a salvat și ea trei mingi de meci ale adversarei și s-a impus până la urmă cu 16-14.

În faza următoare, Szocs o va întâlni, tot vineri, pe austriaca Sofia Polcanova, alături de care a câştigat medalia de aur la dublu feminin, în urmă cu o zi.

Bernadette Szocs a mai câştigat la Munchen medalia de argint la dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu.