Cătălin Chirilă s-a calificat, joi, direct în finala probei de canoe simplu 1000 m, din cadrul Campionatelor Europene de kaiac-canoe de la Munchen, după ce a câştigat seria sa.

Catalin ChirilaFoto: Canadian Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

Update 13:45: Cătălin Chirilă a reuşit o nouă calificare în finală, de această dată în proba de canoe 500 m. Timpul sportivului român a fost de 1:51.213, ]n timp ce al doilea clasat, bulgarul Angel Kodinov, a reuşit să termine cursa în 1:51.637.

Finala cursei de 500 m, va avea loc sâmbătă 21 august, ora 12:30.

Știrea inițială: Sportivul nostru a fost înregistrat cu timpul de 3min52sec610/1000. Campion mondial en titre la C1-1000 m, Chirilă i-a devansat în serie cu 1sec980/1000 pe cehul Martin Fuksa, multiplu campion european şi medaliat la Mondiale, şi cu 4sec198/1000 pe francezul Adrien Bart, care au acces de asemenea în finala prevăzută pe 20 august.

În seria ei de la Kaiac1 - 1000 m, Mălina Trifescu s-a clasat pe locul şase, cu 4min15sec851/1000, şi va trage în semifinale. Doar primele trei clasate au avansat direct în finală.

La Mondialele de la Halifax (Canada), din prima săptămână a lunii august, Cătălin Chirilă (CSA Steaua) a cucerit aurul la C1-1000 m şi argintul la C1-500 m, Agerpres.