După ce a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber și a stabilit un nou record mondial, David Popovici țintește un nou titlu la CE Natație. Luni seara, sportivul român va concura în finala probei de 200 m liber.

David PopoviciFoto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

David Popovici luptă pentru aurul european, luni, de la ora 19:06, în finala la 200 m liber

David Popovici s-a calificat cu primul timp în marea finală – 1:44.91. Sportivul nostru a fost singurul care a reușit să coboare sub 1:45:00.

David Popovici deține recordul mondial de juniori în proba de 200 m liber: 1:43.21, timp înregistrat în finala Campionatului Mondial de la Budapesta.

Finala este programată luni, 15 august 2022, de la ora 19:06, ora României. Ultimul act este transmis în direct pe TVR1.

David Popovici, record mondial în proba de 100 m liber - A câștigat aurul european la Roma

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de Natație la seniori de la Roma. Românul a stabilit și un nou record mondial în această cursă (46.86).

România este reprezentată la Campionatele Europene (11-21 august) de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial (la 100, respectiv 200 m liber). Sportivii români participă la probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.​