David Popovici a devenit campion european la 100 metri liber, după ce a stabilit un nou record mondial (46.86). După cursa incredibilă de la Roma, sportivul în vârstă de doar 17 ani a postat un videoclip pe Facebook.

David PopoviciFoto: ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Popovici a devenit dublu campion mondial la finalul lunii iunie (la 100 și 200 m liber), iar după competiția de la Budapesta a primit porecla de „Racheta din România”. După ce s-a impus și la Roma, David a distribuit o animație în care ia forma unei rachete sub apă.

Popovici va mai concura la Roma la 200 m liber (s-a calificat în semifinale cu al doilea timp) și la 400 m liber.

*Click pe postare pentru a vedea videoclipul distribuit de David Popovici

David Popovici, record mondial în proba de 100 m liber - A câștigat aurul european la Roma

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de Natație la seniori de la Roma. Românul a stabilit și un nou record mondial în această cursă (46.86).

​Înotătorul din România a fost urmat de Kristof Milak (47.47) și de Alessandro Miressi (47.63).

România este reprezentată la Campionatele Europene (11-21 august) de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial. Sportivii români participă la probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.