David Popovici, deja campion european în proba de 100 m liber, va concura duminică la 200 m liber şi la ştafetă 4x100 m liber în serii la Campionatul European de Natație de la Roma.

David PopoviciFoto: Alberto PIZZOLI / AFP / Profimedia

Popovici va evolua în seria a şasea la 200 m liber, iar prima serie este programată la ora 10:00.

Duminică este în concurs şi Alexandra Victoriţa Bogdăneci, la 100 m fluture. Seriile sunt programate începând de la ora 10:23.

La 50 m spate, Andrei Mircea Anghel participă în serii de la ora 10.35.

La ora 11.02 sunt programate seriile la ştafetă 4x100 m liber, în care concurează şi România (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, George-Alexandru Stoica-Constantin, Mihai Gergely).

Seara vor avea loc semifinalele la 200 m liber masculin, la 100 m fluture feminin şi finala la ştafetă 4x100 m liber.

Cursele înotătorilor români vor fi Live pe TVR1.

David Popovici, record mondial în proba de 100 m liber - A câștigat aurul european la Roma

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber din cadrul Campionatului European de Natație la seniori de la Roma. Românul a stabilit și un nou record mondial în această cursă (46.86).​

Înotătorul din România a fost urmat de Kristof Milak (47.47) și de Alessandro Miressi (47.63).

România este reprezentată la Campionatele Europene (11-21 august) de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial. Sportivii români participă la probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.