Echipa națională de handbal feminin U18 a României s-a clasat pe locul 14 la Campionatul Mondial din Macedonia de Nord, după ce a pierdut în fața Portugaliei, scor 35-32 (17-20), luni seara, la Skopje, în meciul pentru poziţiile 13-14.

Echipa antrenată de Aurelian Roşca a făcut o primă repriză bună, a condus şi la patru goluri, 16-12, 17-13, 19-15, dar la pauză diferenţa a fost de trei goluri, 20-17.

Tricolorele au căzut în repriza secundă, în care au marcat doar trei goluri în primele 12 minute şi trei în ultimele zece, Portugalia câştigând cu 35-32, scrie Agerpres.

Maria Diana Lixăndroiu a marcat 7 goluri, Anamaria Mihaela Grigore 6, Maria Noemi Mezei 5, Mariam Nadia Mohamed 5, Alisia Lorena Boiciuc 2, Mihaela Andreea Mihai 2, Teodora Lavinia Damian 2, Cristina Elisa Danciu 1, Orsolya Maria Mozes 1, Denisa Marina Pavel 1.

De la învingătoare s-au remarcat Constanca Sequeira, cu 13 goluri, Luciana Rebelo 7 şi Naide Goncalves 6.