David Popovici a cucerit vineri încă o medalie de aur, după ce a terminat primul în finala probei de 50 m liber masculin de la Campionatul European dedicat juniorilor.

Popovici a fost înregistrat cu timpul de 22.16. Podiumul a fost completat de croatul Jere Hribar (22.55) și de israelianul Martin Kartavi (22.57).

Înotătorul în vârstă de 17 ani va mai lua startul în proba de 100m liber.

*sursă video: TVR

Aceasta este a patra medalie obținută de David la Otopeni, după ce a mai câștigat aurul la 200m liber și cu ștafetă masculină 4x100m liber și argintul cu ștafeta combinată de 4x100 m liber.

România a mai urcat pe podium prin Bianca Costea (argint la 50m liber) și Vlad Stancu (aur la 1500m liber).

Tot vineri, Aissia Prisecariu a terminat pe locul al șaselea (2:14.87) în finala probei de 200m spate. Aurul a fost câștigat de Dora Molnar (2:10.31).

Andra Denisa Gorecki a obținut calificarea în finala probei de 200m fluture, cu al cincilea timp din semifinale (2:14.59), în timp ce Bianca Costea a ratat la limită prezența în ultimul act al probei de 100m liber (56.16 - ultima sportivă care a obținut biletul pentru finală a terminat în 56.15).

• Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.
  • David Popovici a făcut senzație recent la Campionatele Mondiale de Natație pentru seniori desfășurate la Budapesta. Înotătorul român a câștigat probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție, lucru pe care doar Jim Montgomery l-a reușit acum 49 de ani.