Ştafeta mixtă a României de 4x100 m liber, din care face parte şi David Popovici, a cucerit argintul la Campionatele Europene de Înot la Juniori de la Otopeni.

David PopoviciFoto: Oli SCARFF / AFP / Profimedia

Cu timpul total de 3:29.35, ștafeta formată din David Popovici (47.34), Patrick Dinu (50.03), Bianca Costea (55.47) şi Rebecca Diaconescu (56.51) a fost depășită doar de Ungaria (3:28.83). Bronzul a revenit ștafetei din Polonia (3:29.85).

David Popovici, vedeta Campionatelor Europene de Înot la juniori de la Otopeni

David Popovici (17 ani) participă în această săptămână (5-10 iulie) la ultimul său Campionat European de juniori, cel de la Otopeni.

Românul încearcă și-a apărat titlul în proba de 200 m liber (va încerca să o facă și la 50 m și 100 m liber), a obținut aurul cu ștafeta de 4x100 m liber și argintul cu ștafeta de 4x100 m liber mixt. Popovici va concura şi la 4x200 m liber.

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Sportiv de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.

David Popovici a făcut senzație recent la Campionatele Mondiale de Natație pentru seniori desfășurate la Budapesta.

Înotătorul român a câștigat probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție, lucru pe care doar Jim Montgomery l-a reușit acum 49 de ani.