Cristian Răileanu, ciclistul echipei CSA Steaua, a ocupat locul al doilea în prima etapă a Turului Albaniei, disputată marţi pe un traseu de 161,1 km, între Tirana şi Korce.

Cristian Raileanu, locul doi in prima etapa a Turului Albaniei 2022Foto: Facebook - Federatia Romana de Ciclism

Victoria i-a aparţinut albanezului Ylber Sefa, care s-a impus la sprint cu timpul de 3h51min05sec în faţa lui Răileanu şi a conaţionalului său Mikel Demiri.

Daniel Crista, un alt component al echipei CSA Steaua, care participă la cursă cu şapte rutieri, s-a clasat al optulea la 2min39sec. Serghei Ţvetcov şi Valentin Pleşa au ocupat locurile 40 şi 41 la 13min26sec de învingător, în timp ce Mihnea Cristian, Tudor-Justin Grigoraş şi Roland Horvath au sosit pe poziţiile 61, 62, respectiv 64, la 27min35sec.

În clasamentul general, Ylber Sefa ocupă poziţia de lider, fiind urmat de Răileanu la patru secunde şi de Demiri la şase secunde.

Miercuri are loc etapa a doua, între Korce şi Elbasan, pe o distanţă de 153,4 km, scrie Agerpres.