Jai Hindley, ciclistul australian al echipei BORA-hansgrohe, a câştigat duminică ediția din 2022 a Turului Italiei, la capătul ultimei etape a competiţiei, a 21-a, un contratimp individual pe distanţa de 17,4 km în jurul oraşului Verona.

Etapa cu numărul 21 a fost câștigată de italianul Matteo Sobrero (Team Bike Exchange), cronometrat în 22:24. Acesta a fost urmat de olandezii Thymen Arensman (DSM, +23) şi Mathieu van der Poel (Alpecin - Fenix, +40).

În clasamentul general însă, Hindley a încheiat pe primul loc, cu timpul total de 86:31:14, argintul şi bronzul revenindu-le ecuadorianului Richard Carapaz (INEOS Grenadiers, +1:18), respectiv spaniolului Mikel Landa (Bahrain Victorious, +3:24).

Jai Hindley devine astfel primul ciclist australian care câştigă Il Giro, după ce în 2020, când concura pentru Sunweb, obţinuse medalia de argint, fiind devansat atunci de britanicul Tao Geoghegan Hart, scrie Agerpres.