​CS Minaur Baia Mare a fost învinsă în finala mică a competiției EHF European League, scor 29-28 (după aruncările de la 7 metri), de formaţia daneză Herning-Ikast Handbold. Turneul Final Four a avut loc la Viborg.

Minaur Baia Mare, infrangere in finala mica a EHF European LeagueFoto: csminaur.ro

Minaur, care a anul trecut a cucerit medaliile de bronz în competiţie, chiar la Baia Mare, a început mai bine meciul şi a condus cu 4-1, iar apoi cu 5-4, după care danezele au preluat controlul jocului şi s-au desprins la patru goluri, 11-7, 14-10, iar la pauză avea 14-12. După pauză jocul a fost echilibrat şi Minaur a egalat pe tabelă, golul înscris de Jelena Lavko în ultimele secunde trimiţând meciul în prelungiri (24-24), scrie Agerpres.

Pentru Minaur au înscris la aruncările de la 7 metri Andreea Popa, Cristina Laslo, Asuka Fujita şi Jelena Lavko, în timp ce Iaroslava Burlacenko a ratat.

Golurile echipei băimărene au fost marcate de Jelena Lavko 7, Iaroslava Burlacenko 5, Andreea Cristina Popa 6, Cristina Laslo 3, Alexandra Severin 2, Ana Maria Tănasie 2, Asuka Fujita 3.

Amra Pandzic a apărat 11 aruncări (47,83%), iar Cristina Enache a parat 4 şuturi (28,57%).

Pentru daneze au punctat Ingvild Kristiansen Bakkerud 7 goluri, Julie Mathiesen Scaglione 5, Sonja Frey 5, Emma Cecilie Uhrskov Friis 5, Line Mai Norgaard Hougaard 2, Vilde Ingeborg Johansen 3, Emma Lindqvist 2.

Jessica Ryde a apărat 13 aruncări (39,39%), în timp ce Sabine Englert a apărat 2 (33,33%).

Au arbitrat ucrainencele Marina Duplii şi Olena Pobedrina, iar delegaţi EHF au fost slovaca Janka Stasova şi bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

Echipa germană SG BBM Bietigheim a cucerit trofeul, după ce a învins în finală echipa daneză Viborg HK, cu scorul de 31-20 (17-10), chiar pe terenul acesteia, informează Agerpres.