​Dylan van Baarle, ciclistul olandez al echipei Ineos, a câştigat, duminică, cea de-a 119-a ediţie a cursei cicliste Paris-Roubaix, fiind cronometrat pe distanţa de 257,2 km cu timpul de 5h 37 min. 01 sec.

Rutierul olandez (29) a adus echipei Ineos primul succes din istoria sa în cursa denumită "regina clasicelor", după ce la începutul acestei luni s-a clasat al doilea la Turul Flandrei.

Van Baarle a fost urmat la 1 min.47 sec. de belgianul Wout van Aert (Jumbo-Visma) şi la 1 min. 47 sec. de elveţianul Stefan Kung (Groupama-FDJ).

Cicliştii olandezi au obţinut a şaptea victorie din istorie în cursa care mai este denumită "Infernul Nordului", după opt ani de la victoria lui Niki Terpstra, informează Agerpres.