Mark Cavendish, ciclistul britanic al echipei Quick-Step, a câştigat miercuri la sprint a 103-a ediţie a cursei Milano-Torino, mutată în acest an la începutul sezonului, cu trei zile înainte de primul "Monument" al anului, Milano-Sanremo, în timp de românul Eduard Grosu a încheiat pe 16, transmite AFP.

Neobişnuit de discret săptămâna trecută în cele trei sosiri la sprint din cadrul cursei Tirreno-Adriatico, britanicul de 36 de ani şi-a luat revanşa, devansându-i la capătul celor 199 km pe francezul Nacer Bouhanni (Arkea) şi norvegianul Alexander Kristoff (Intermarche).

Mark Cavendish a sosit în 4 h 31 min 22 sec, în acelaşi timp cu următorii clasaţi.

El a obţinut a 159-a victorie din interminabila sa carieră, la prima sa participare în cea mai veche cursă din calendarul ciclist, apărută în 1876.

Românul Eduard-Michael Grosu (Drone Hopper - Androni Giocattoli) s-a clasat pe locul 16, la 4 secunde de învingător, scrie Agerpres.