Johannes Thingnes Boe a câştigat proba masculină de biatlon 15 km cu start grupat (mass start), desfăşurată vineri, aducând a 15-a medalie de aur delegaţiei Norvegiei prezentă la Beijing, care a stabilit un nou record pentru o singură ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă, informează Reuters.

Johannes BoeFoto: captura eurosport

Boe (28 ani) a cucerit cu această ocazie al patrulea său titlu olimpic la competiţia chineză, după cele de la ştafetă masculină 4x7,5 km, ştafetă mixtă 4x6 km şi sprint 10 km. El l-a egalat pe compatriotul său Ole Einar Bjørndalen, care a cucerit patru medalii de aur la Salt Lake City în 2002.

El a încheiat proba de vineri cu timpul de 38 min 14 sec 4/10, după ce a efectuat patru tururi de penalitate, devansându-l cu 40,3 secunde pe suedezul Martin Ponsiluoma, medaliat cu argint, şi cu 1 min 12 sec 5/10 pe norvegianul Vetle Sjaastad Christiansen, care a ocupat treapta a treia a podiumului de premiere.

*sursă video: Eurosport

Alături de Johannes Thingnes Boe, o altă vedetă a delegaţiei norvegiene la actualele Jocuri a fost Marte Olsbu Roeiseland, cu trei titluri olimpice şi cinci medalii cucerite în total.

Francezul Quentin Fillon Maillet s-a clasat pe poziţia a patra în concursul de vineri, la 1 min 25 sec 6/10 de învingător, ratând astfel ocazia de a câştiga a şasea sa medalie la Beijing şi a deveni astfel cel mai titrat sportiv la o singură ediţie a Jocurilor de iarnă, informează Agerpres.