Românul Alex Creţ a câștigat medalia de bronz la categoria 90 kg, duminică, la Grand Prix-ul de judo al Portugaliei, desfăşurat la Almada, scrie Agerpres.

Alex CretFoto: captura video IJF

Creţ a trecut în optimi de sud-coreeanul Juyeop Han, în sferturi l-a învins pe georgianul Imeda Gogoladze, dar a pierdut semifinala cu olandezul Jesper Smink. În meciul pentru bronz, Creţ s-a impus în faţa moldoveanului Iurie Mocanu.

România a încheiat competiţia cu două medalii de bronz, prima fiind câştigată de Florentina Ivănescu, sâmbătă, la cat. 63 kg.

În ierarhia pe medalii, Coreea de Sud a ocupat primul loc, cu 4 de aur, 1 de argint, 4 de bronz, urmată de Olanda (2-1-1) şi Portugalia (2-0-2). România a ocupat locul 19.

La competiţie au luat parte 301 judoka din 41 de ţări, 179 la masculin şi 122 la feminin.