​Ştafeta feminină de 4x50 m mixt a Suediei a câştigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de înot în bazin scurt de la Abu Dhabi, egalând cu această ocazie recordul mondial în această probă, informează EFE.

Cele patru înotătoare suedeze, surorile Louisse şi Sophie Hansson, Sarah Sjostrom şi Michelle Coleman au fost înregistrate cu timpul de 1 min 42 sec 38/100, graţie căruia au egalat recordul stabilit de Statele Unite în 2018, la Hangzhou (China).

Medaliile de argint a revenit reprezentantelor SUA, cronometrat în 1 min 43 sec 61/100, în timp ce treapta a treia a podiumului a fost ocupată de cvartetul Olandei, cu timpul de 1 min 44 sec 03/100.

Suedeza Louisse Hansson a cucerit vineri două medalii de aur, după ce a reuşit să se impună şi la 50 m spate feminin, în timp ce belarusul Ilya Shymanovich a stabilit un nou record european, precum şi un nou record al competiţiei, la 100 m bras (55 sec 70/100), scrie Agerpres.