CE Natație

VIDEO David Popovici, campion european la 200 metri liber: "Mândru că sunt român"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 20:06 Sport | Alte sporturi


David Popovici, campion european la 200 metri liber
Foto: LEN.eu
David Popovici, noul campion european în proba de 200 metri liber, a postat pe Facebook imagini de la ceremonia de înmânare a medaliilor, din momentul intonării imnului României.

"Vă mulţumesc tuturor pentru încurajări şi suport. Mândru că sunt român!", a scris Popovici pe Facebook.



Înotătorul David Popovici a câștigat sâmbătă medalia de aur în proba de 200 metri liber din cadrul Campionatelor Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan, Rusia.

La doar 17 ani, Popovici şi-a trecut în palmares primul său titlu continental la seniori oprind cronometrul la 1:42.12 (record național în această probă).

Podiumul a fost completat de olandezii Luc Kroon (1:42.20) și Stan Pijnenburg (1:42.51).

De știut:
  • România a cucerit deja trei medalii la această ediție a CE de Natație: două prin Robert Glință (bronz în proba de 50 metri spate și argint la 100 metri spate) și una prin David Popovici (aur în proba de 200 de metri liber)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5980 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Superb!!! (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:09)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Minunata performanta!!! Felicitari!!!!!!!!!!!!!
  • +8 (12 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 21:31)

    Xorciser [utilizator]

    Rezultate extraordinare, tineti de baiatul asta!
  • 0 (10 voturi)    
    200 m liber si 400 m liber. Nema 100. (Sâmbătă, 6 noiembrie 2021, 22:55)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    Se pare că doar astea sunt probele pt care trebuie să se concentreze pt JO Paris, dacă insistă să se pregătească la Dinamo, în loc de o universitate americană, cum a fost ofertat.

    Cât am fi noi de mândri că suntem români sau dinamoviști, marea performanță în anumite sporturi se face doar la mămica lor - în cazul înotului, USA și Australia. E vorba de tradiție, antrenori, condiții de pregătire, parteneri de antrenament etc...

    Nu poți să te antrenezi pt schi alpin și bob în Nigeria, pt kitesurfing în Sahara sau pe Lacul Balaton, sau pt fotbal american la Drăgășani, si să aștepti să fii între cei mai buni din lume, că nu ține.

    Într-o probă "atletică" precum 100 m liber, unde, pe lângă tehnică, contează mult și forța explozivă, David are înca un handicap sever de masă și calitate musculară în fața masivilor sprinteri care conduc clasamentele mondiale. Am oareșce dubii că asta s-ar putea remedia în "laboratoarele performanței" și cu meșterii de la Dinamo, sau de la oricare club din RO...

    Apropo, chiar sunt curios: în cursa aia de 400 m unde s-a oprit, ca în filmele cu dăncili, cu două lungimi de bazin înainte de finiș, ratând clificarea... antrenorul lui de ce nu a strigat la el, că era sala goală și ar fi auzit? A trebuit ca arbitrul de culoar să-i facă un semn timid, după vreo două secunde...

    David, dacă citești aici, felicitări pt titlu și du-te, tată! DU-TE!
  • +1 (5 voturi)    
    ai ramas singurul (Duminică, 7 noiembrie 2021, 0:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    in 5-10 ani te dumiresti
  • +2 (6 voturi)    
    Felicitari!!! (Duminică, 7 noiembrie 2021, 4:52)

    lumira [utilizator]

    Orice s-ar intampla, nu scapam de hateri ��
  • -2 (6 voturi)    
    Mandru ca sunt roman (Duminică, 7 noiembrie 2021, 10:34)

    lalaverim [utilizator]

    40% au toaleta in fundul curtii. Unde e mandria ?
  • 0 (0 voturi)    
    hm, bravo (Luni, 8 noiembrie 2021, 7:57)

    mongolul [utilizator]

    dar nu uitam ca ai devenit dinamovist, totusi.... (Roman, roman dar... de care roman?)