Maria Ceplinschi a ocupat locul 6 în finală la sol, duminică, la Campionatul Mondial de Gimnastică din Japonia, competiţie în care a debutat la 16 ani.

Gimnasta tricoloră a fost notată cu 13.366, informează News.ro.

Medaliile au revenit, în ordine, sportivelor Mai Murakami (Japonia, 14.066), Angelina Melnikova (Rusia, 14.000) şi Leanne Wong (SUA, 13.833).

În calificări, Ceplinschi a fost notată cu 13.066 (locul 7).

Larisa Iordache a fost ultima gimnastă tricoloră calificată în finalele pe aparate la un Campionat Mondial (Nanning - 2014, medaliată cu argint la sol şi locul 5 la bârnă).

În finală la individual-compus, Maria Ceplinschi a ocupat locul 16 din 24 de sportive, cu 50.098 de puncte.

În Japonia a concurat şi Marian Drăgulescu, care a ratat calificarea în finală la sărituri, singurul aparat la care a evoluat. La 40 de ani, Drăgulescu a participat la ultima ediţie a unui Campionat Mondial.